Portal serisi bir arada sizlere sunan Portal Bundle Steam’ın Hafta Ortası Çılgınlığı etkinliği kapsamında ciddi bir indirime girdi.

Portal, Valve Corporation tarafından geliştirilmiştir. Orange Box’ın bir parçası olarak 9 Ekim 2007’de Microsoft Windows ve Xbox 360, 11 Aralık 2007’de PlayStation 3 için dağıtılan bir FPS bilimkurgu, macera, bulmaca oyunudur.

Portal Bundle, 15,74 ₺’ye düştü!

Steam Hafta Ortası Çılgınlığı ile bilinen etkinliğinde piyasanın gözde oyunlarından Portal 1 ve Portal 2 oyunlarını birlikte sunun “Portal Bundle” anlık olarak Steam üzerinde 15,74₺ olarak satışa sunuluyor.

Portal Serisinin Konusu Nedir ?

Karakterler

Oyunda iki karakter bulunmaktadır: oyuncu tarafından kontrol edilen Chell adlı sessiz kahraman ve oyuncuyu izleyen ve yönlendiren bir bilgisayar yapay zekası olan GLaDOS (Genetik Yaşam Formu ve Disk İşletim Sistemi). İngilizce versiyonda GLaDOS, Ellen McLain tarafından seslendirilmektedir, ancak sesi daha yapay olması için değiştirilmiştir. Chell hakkında sunulan tek arka plan bilgisi GLaDOS tarafından verilmektedir; Chell’in evlat edinildiği, yetim olduğu ve hiç arkadaşı olmadığı gibi bu gerçeklerin güvenilirliği en iyi ihtimalle şüphelidir, çünkü GLaDOS kendi itirafıyla bir yalancıdır. Portal ve Portal 2 arasındaki boşluğu doldurmak için Valve tarafından yaratılan “Lab Rat” çizgi romanında, Chell’in kayıtları onun nihayetinde “çok fazla azimli” olduğu için bir test deneği olarak reddedildiğini ortaya koymaktadır – Aperture Science’ın eski bir çalışanı olan Doug Rattman’ın Chell’i test sırasının en üstüne taşımasının ana nedeni budur.

Kurgu

Aperture Science Laboratories’in logosu

Portal, portal silahının yaratılmasından sorumlu bir araştırma tesisi olan Aperture Science Laboratories Computer-Aided Enrichment Center – kısaca Aperture Science’da geçiyor. Portal 2’de sunulan bilgilere göre, kompleksin yeri Michigan’ın Yukarı Yarımadası’ndadır. Aperture Science, Half-Life serisi ile aynı evrende yer almaktadır, ancak iki seri arasındaki bağlantılar referanslarla sınırlıdır.

Valve tarafından oyunun dekorunu oluşturmak için geliştirilen şirket hakkındaki bilgiler, oyun sırasında ve gerçek dünya tanıtım web sitesi aracılığıyla ortaya çıkıyor. Aperture Science web sitesine göre, Cave Johnson şirketi 1943 yılında yalnızca ABD ordusu için duş perdesi yapmak amacıyla kurdu. Ancak 1978’de “ay taşı zehirlenmesi” nedeniyle akli dengesini yitiren Johnson, kuruluşunu başarılı kılmak için üç aşamalı bir araştırma ve geliştirme planı oluşturdu. İlk iki aşama olan Counter-Heimlich Manevrası (boğulmayı önlemek için tasarlanmış bir manevra) ve Take-A-Wish Vakfı (ölümcül hasta çocukların dileklerini hayallere ihtiyacı olan yetişkinlere verme programı) ticari başarısızlığa uğradı ve şirketin ABD Senatosu tarafından soruşturulmasına yol açtı. Ancak, soruşturma komitesi üçüncü katmanın başarısını duyduğunda – fiziksel uzayda insan boyutunda, geçici bir kuantum tüneli, duş perdesi olarak olası bir uygulama – kalıcı olarak geri çekildi ve Aperture Science’a araştırmalarını sürdürmesi için açık uçlu bir sözleşme verdi. Yapay zekalı bir araştırma asistanı ve disk işletim sistemi olan GLaDOS’un geliştirilmesi, Black Mesa’nın benzer portal teknolojisi üzerindeki çalışmalarına yanıt olarak 1986 yılında başladı. Oyun sırasında görülen bir sunum, GLaDOS’un yakıt hatlarının buzunu çözme teklifine de dahil edildiğini ve Black Mesa’nın buzu engelleyen teklifinin aksine, tartışmalı bir şekilde canlı olan tamamen işlevsel bir disk işletim sistemi olarak dahil edildiğini ortaya koyuyor. Yaklaşık on üç yıl sonra, GLaDOS üzerindeki çalışmalar tamamlandı ve test edilmemiş yapay zeka, Mayıs 2000’de şirketin kızını işe getirme günü sırasında etkinleştirildi. Aktivasyondan hemen sonra, tesis yapay zeka tarafından ölümcül nörotoksin ile doldurulmuştur. İlk Half-Life oyunundaki olaylar bundan kısa bir süre sonra meydana gelir ve muhtemelen kıyamet olayları nedeniyle tesis dış dünya tarafından unutulur. Wolpaw, Portal 2’nin sonunu anlatırken, kronolojik olarak Half-Life’tan sonra ve Half-Life 2’den önce gerçekleşen Combine istilasının Portal 2’nin olaylarından önce gerçekleştiğini doğrulamıştır.

Chell’in keşfettiği Zenginleştirme Merkezi’nin alanları, buranın büyük bir araştırma tesisinin parçası olduğunu göstermektedir. Portal’da tasvir edilen olaylar sırasında, tesis uzun süredir terk edilmiş gibi görünüyor, ancak ekipmanlarının çoğu insan kontrolü olmadan çalışmaya devam ediyor. Geliştirilmesi sırasında Half-Life 2: Episode Two, Aperture Science’ın buz kırıcı gemisi Borealis’te geçen bir bölüm içeriyordu, ancak bu bölüm yayınlanmadan önce terk edildi ve kaldırıldı.

Plot

Oyun, Chell’in bir durağanlık yatağından uyanması ve bir yapay zeka olan GLaDOS’tan yaklaşan testler hakkında talimatlar duymasıyla başlar. Chell, GLaDOS’un tek etkileşimi olduğu, portal silahını kullanarak çözmesi gereken çeşitli zorluklarla tanıştıran sıralı farklı odalara girer. GLaDOS, tüm test odalarını tamamlaması halinde Chell’e ödül olarak kek vaat eder. Chell tamamlanmaya yaklaştıkça, GLaDOS’un güdüleri ve davranışları daha kötücül bir hal alır; samimiyetsizliği ve deneklerin güvenliğini ve refahını umursamazlığı ortaya çıkar. Chell ilerledikçe test odaları giderek daha tehlikeli hale gelir; askeri androidler için tasarlanmış bir canlı ateş parkuru ve tehlikeli bir sıvıyla dolu odalar da buna dahildir. Bir odada GLaDOS, Chell’in yardım için kullandığı bir Weighted Companion Cube’ü bir yakma fırınında “ötenazi” yapmaya zorlar.

Chell son test odasını tamamladıktan sonra, GLaDOS Chell’i öldürmek amacıyla bir yakma fırınına doğru manevra yapar. Chell portal silahıyla kaçar ve Zenginleştirme Merkezi’ndeki bakım alanlarına doğru ilerler. GLaDOS paniğe kapılır ve testin bir parçası olarak Chell’i öldürüyormuş gibi yaptığında ısrar ederken, GLaDOS’un daha önce merkezin tüm sakinlerini öldürdüğü anlaşılır. Chell, bakım alanlarında daha da ilerleyerek, “pasta bir yalandır” gibi ifadeler ve Henry Wadsworth Longfellow ve Emily Brontë gibi ünlü şairlerden alıntıların pastişlerini içeren grafitilerle kaplı harap sahne arkası alanlarını keşfeder.

GLaDOS’un yalan ve tehditlerle onu vazgeçirme çabalarına rağmen Chell, GLaDOS’un donanımının tepesinde asılı olduğu büyük bir odaya ulaşır. Kısa süre sonra GLaDOS’tan bir küre düşer ve Chell onu bir yakma fırınına bırakır. GLaDOS, kürenin vicdanının ahlak çekirdeği olduğunu, Aperture Science çalışanlarının merkezi nörotoksin gazıyla doldurduktan sonra yerleştirdiği çoklu kişilik çekirdeklerinden biri olduğunu açıklar; çekirdek çıkarıldığında, yayıcılarına tekrar erişebilir. Chell, GLaDOS’un daha fazla kişilik çekirdeğini yerinden çıkarıp yakarken ve GLaDOS onunla alay edip saldırırken altı dakikalık bir geri sayım başlar. Chell son kişilik çekirdeğini de yok ettikten sonra, bir arıza odayı parçalar ve her şeyi yüzeye taşır. Chell, GLaDOS’un kalıntıları arasında tesisin kapılarının dışında yatar, ancak görünmeyen robotik bir varlık tarafından derhal sürüklenir.

Tesisin derinliklerinde görüntülenen son sahnede, mumlarla aydınlatılmış bir Kara Orman pastası ve düzinelerce aktif olmayan kişilik çekirdeği içeren raflarla çevrili bir Weighted Companion Cube görülüyor. Robot bir kol inip pastanın üzerindeki mumu söndürmeden önce çekirdekler yanmaya başlar ve oda karanlığa gömülür. Jenerikte GLaDOS, “Still Alive” şarkısı aracılığıyla deneyin başarılı olduğunu ilan eden bir sonuç raporu sunar.

Minimum Sistem Gereksinimleri

Portal 1 minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim sistemi: Windows 7 (32/64-bit) / Vista / XP
 • İşlemci: 1.7 GHz hızında olması yeterli
 • RAM: 512 MB
 • DirectX: Sürüm 8.1

Portal 1 tavsiye edilen sistem gereksinimleri

 • İşletim sistemi: Windows 7 (32/64-bit) / Vista / XP
 • İşlemci: Pentium 4 İşlemci (3.0GHz ya da daha yüksek hızda)
 • RAM: 1 GB RAM
 • DirectX: Sürüm 9

Portal 2 minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim sistemi: Windows 7 / Vista / XP
 • İşlemci: 3.0 GHz P4, Çift Çekirdek 2.0, AMD64X2
 • Ekran kartı: ATI Radeon X800 ve üstü / NVIDIA GeForce 7600 ve üstü / Intel HD Graphics 2000 ve üstü (128 MB)
 • RAM: 2 GB
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
 • DirectX: DirectX 9.0c

Yorum yapın